Kärlek i luften och en pallplats för Advania på ServiceNow Knowledge24
Under ServiceNows Knowledge-konferens i Las Vegas deltog fyra Advaniakonsulter i ett Hackathon. Utmaningen var att använda ServiceNow-plattformen på ett kreativt och ovanligt sätt. Konkurrensen och tidspressen var hårda men det blev en andraplats för våra experter inom Transformation & Automation.
Uppgiften i konferensens Hackathon var att på åtta timmar använda plattformens funktionalitet för att skapa något roligt och innovativt. Våra konsulter på plats var Felicia Barkrot, Samuel Jönsson, Irma Björkqvist, Lucas Pettersson och trots hård konkurrens lyckades de med att placera sig på andra plats i sin kategori – direkt efter ett lag bestående av flera ServiceNow MVP:er.
Advanias team byggde en Tinder-inspirerad datingapp där användare kunde skapa profiler, ladda upp bilder och sedan svepa mellan andra användare för att hitta sin potentiella kärlek på konferensen.

Är du nyfiken hur appen såg ut? Kika på vår videodemo för att se appen in action: