Expertinsikter | Digital motståndskraft

Cybersäkerhet i förändring: reflektioner från Fortinet Security Day

Skriven av

Erik Jonasson
Erik Jonasson

På årets upplaga av Fortinet Security Day i Stockholm fick jag mycket att tänka på, både som nätverksentusiast och som säkerhetsspecialist i en tid då cybersäkerhet aldrig har varit mer aktuell.

Talare för en dag: IT/OT på agendan

Jag hade förmånen att inte bara delta som åhörare utan även att stå på scen. Tillsammans med mina kollegor Mårten Möller och Jonas Lönn höll vi ett breakoutpass med fokus på IT/OT-konvergens, OT-utbyggnad och säkerhet. Det är ett område som ligger mig varmt om hjärtat och som jag upplever att allt fler verksamheter börjar ta på allvar.

Gränsen mellan IT och OT suddas ut i snabb takt, och med det följer säkerhetsutmaningar som inte längre går att ignorera. När fler verksamhetskritiska system kopplas upp behöver säkerheten vara en naturlig del av utvecklingen från början.

Fortinets Sverige-strategi: full fart framåt

Under keynoten fick vi höra om Fortinets planer för den svenska marknaden de kommande åren, och det är tydligt att de menar allvar. Ambitionen är att växa kraftigt, både i antal medarbetare och marknadsandelar.

Det är ett tydligt tecken på att de ser Sverige som en viktig marknad. Med tanke på det säkerhetsläge många verksamheter befinner sig i är det en utveckling som känns både relevant och välkommen.

Säkerhetsläget i Sverige blev ett genomgående tema

En röd tråd genom hela dagen var tillståndet för säkerheten i svensk IT-infrastruktur. Det är ett ämne som är svårt att blunda för just nu, och budskapet var tydligt: vi behöver fortsätta höja säkerhetsnivån.

Säkerhetsmognaden varierar kraftigt mellan olika organisationer, och det finns fortfarande alldeles för många lågt hängande frukter för potentiella angripare. Samtidigt blir hotbilden allt mer komplex, vilket gör att arbetet med digital motståndskraft behöver vara en naturlig del av verksamhetsutvecklingen.

AI-optimering är inte framtid, utan nutid

Det som stack ut i många av breakout-sessionerna var hur brett AI redan används i Fortinets ekosystem. Vi pratade inte om vaga framtidsvisioner utan om konkreta lösningar som redan finns på plats idag och om vad som är på väg.

Ett återkommande tema var intelligenta agenter som kommunicerar med varandra, lär sig av varandra och delar information mellan system. Det handlar om att göra plattformarna smartare över tid, och byggstenarna finns redan i bland annat FortiManager och FortiAnalyzer.

Samtidigt är det tydligt att vi bara har sett början. Utvecklingen inom AI kommer att fortsätta påverka hur vi arbetar med både nätverk och cybersäkerhet under de kommande åren.

Det som engagerar mig mest: nätverksutvecklingen

Som nätverksintresserad är det kanske inte särskilt förvånande vad jag tar med mig allra mest från dagen.

Fortinets säkerhetsportfölj har jag länge haft stort förtroende för – den är välbeprövad och robust. Men det som verkligen fick mig att spetsa öronen är vart deras nätverksprodukter är på väg.

Det känns som att Fortinet kan vara nära nästa steg i utvecklingen, där nätverk och säkerhet blir allt mer integrerade. Det blir spännande att följa den resan och att få diskutera den vidare i kunddialoger och projekt framöver.

En välbehövlig dos humor på slutet

Efter att ha absorberat ett gediget batteri av allvarliga säkerhetsbudskap var det faktiskt riktigt skönt att dagen avslutades med ett inhopp av en komiker.

Det var precis rätt dos lättnad efter en dag som till stor del handlat om cyberhot, risker och säkerhetsutmaningar. Budskapet behöver inte vara tyngre än nödvändigt. Ibland hjälper ett skratt till att skapa perspektiv även på de mest allvarliga frågorna.

Det bästa man tar med sig: människorna

Men det som jag alltid tar med mig mest från den här typen av dagar är egentligen något som inte står i agendan: samtalen.

Dialogerna med kollegor, kunder och branschkontakter längs vägen, i pauserna och runt middagsbordet är svåra att ersätta med ett webbinar, en rapport eller en presentation. Det är ofta där erfarenheter delas, idéer föds och nya perspektiv växer fram. En bra tisdag i IT-branschen.