Cirkulär IT - 2025.01.28

Drömhuset är öppet – nu tar vi nästa steg mot en hållbar framtid

Vi är stolta över att meddela att ”Drömhuset” i Enköping nu är öppet och de första leveranserna av kundutrustning har börjat rulla ut. Den 9 500 kvadratmeter stora byggnaden är hjärtat i vår satsning på cirkulär hantering av IT-utrustning – ett viktigt steg mot en hållbar framtid.

”Äntligen, efter flera års planerande och genomförande, har vi flyttat in i vårt drömhus och kan starta livscykelhanteringen fullt ut. Nu rampar vi upp och kör”, säger Magnus Pihl, Director Logistics & Services.

Ett center för cirkulär IT

Drömhuset är mycket mer än en byggnad. Här förlänger vi livscykeln för IT-produkter genom återbruk, renovering och återvinning, vilket minskar behovet av nyproduktion. Vårt mål är att varje år återta lika många enheter som vi distribuerar. Visste du att en dator kan renoveras och användas flera gånger till innan den återvinns? I vårt drömhus tar vi även hand om de produkter som nått slutet av sina livscykler. Vi ser då till att vitala delar och metaller återvinns på rätt sätt.

Modern teknologi för framtidens behov

I Drömhuset hanterar vi IT-utrustning med hjälp av ny teknik och egenutvecklade programvaror som ska säkerställa kvalitet i varje steg av processen. Vi utforskar även AI för att effektivisera processerna, för att ytterligare optimera vår hantering.

En cirkulär framtid börjar här

Vår nya anläggning möjliggör parallella processer till exempel radering, konfigurering och förberedelse för återbruk av utrustningen. Produktion och leverans pågår för fullt och vi utvecklar kontinuerligt vår verksamhet för att maximera cirkulära lösningar.

Vill du veta mer om hur vi kan hjälpa din verksamhet att bli mer hållbar? Börja här:

Vill du veta mer?

Hör av dig!

Magnus Pihl

Director Logistics & Services

magnus.pihl@advania.se